Psikolog Gamze Yağmur BARAN

Terapi Hakkında

Psikoterapi nedir? Ne zaman psikoterapiye başvurmam gerekli? Psikoterapi ne değildir? Herkese aynı terapi şekli mi uygulanır?
psikolog gamze yağmur baran logo istanbul bahçelievler

Terapi hakkında

Kişilerin kendilerini daha iyi anlamalarını sağlayacak etkili psikoterapi yöntemleriyle, hayatın getirdiği zorluklara karşı yeni tutumlar ve duygular geliştirmeleri sağlanır.

Terapinin sihirli bir hap gibi birdenbire sizi değiştiremeyeceğini unutmayın. Terapi, hem danışanın hem de danışanla ilgilenen kişinin sürece katılımını ve emek vermesini gerektirir. Ancak sonunda, ufak değişiklikler yaparak başarısızlığa sebep olan davranışları terk ederek ve üzüntü, korku ve acı duyguları ile baş ederek hayatınızı değiştirecek sonuçlar elde edebilirsiniz.

Psikoterapi nedir?

Psikoterapi, ruhsal problemlerin bir uzman ile konuşularak tedavi edilmesidir. Kişinin kendini tanımasını sağlayarak, yaşamı boyunca karşılaşacağı sorunlarla nasıl baş edebileceğini öğreten değişimin ve gelişimin sağlandığı bir süreçtir. Bu süreçte birincil aktör kişinin kendisidir. Psikoterapist ise kişinin ulaşmak istediği noktaya varmasında ona yardımcı olur. Kendinizi keşfedeceğiniz özel bir ortamınız olur. Yaşam kalitenizin artmasına zemin hazırlar.

Ne zaman psikoterapiye başvurmam gerekli?

Hayatımızda karşılaştığımız stres ve problemler herkesin yaşamında etkilidir. Zaman zaman istenmeyen olaylarla karşılaşırız ve bu olaylar hayatla olan uyumumuzu bozabilir. Böyle durumlarda kişi problemlerle baş edemediği takdirde yardım almazsa aile içinde, iş hayatında ve sosyal ilişkilerde bozulmalar başlar. Yardım almak yalnızca sorunlar oluştuğunda değil, sorunlar oluşmadan önce de olabilir. Psikoterapiste gitme nedenleri arasında stresle baş edememe, öfke kontrolünü sağlayamama, anksiyete, depresyon, takıntılar, fobiler, kişilik problemleri, iş yeri ile ilgili problemler, arkadaş/eş/partner problemleri ve cinsel problemler sayılabilir. İnsanlar arasında yardım almanın zayıflık göstergesi olduğuna ve sadece sorunlu insanlar için olduğuna dair işlevsiz inançlar söz konusudur. İnsanlar terapi süreci hakkında doğru kavramlarla bilgilendikçe yardım almanın aslında yaygın inancın tam aksine kişinin güçlülüğünün göstergesi olduğu ortaya çıkmaktadır.

Psikoterapi ne değildir?

Psikoterapiye gitmek sizi güçsüz bir insan yapmaz.
Psikoterapi sürecince eleştirilmez, yargılanmazsınız.
Sağlıklı herkes psikoterapi tedavisi alabilir.
Psikoterapi süreci anında etki yaratmaz.
Psikoterapi sadece ruhsal bozukluklarda değil yaşama ait zorluklar ve başarısızlıklarda da baş vurulan bir yöntemdir.
Psikoterapi sadece çocukluğu anlatma süreci değildir.
Psikoterapi seansları mutluluk dağıtmaz.

Ne zaman psikoterapiye başvurmam gerekli?

Bireye göre uygulanan terapi şekilleri farklılık göstermektedir. Destekleyici terapiler, bilişsel terapiler, eğitici terapiler, yapılandırıcı terapiler gibi terapinin de farklı tedavi çeşitleri vardır. Bu yöntemler kişinin uygunluğuna göre psikoterapist tarafından belirlenir.

Psikoterapi almaya başladığınız zaman,
Duygularınızda
Davranışlarınızda
Düşüncelerinizde

Kalıcı olarak değişecek temel dinamikler olacaktır. Bunlarla beraber yaşadığınız değişimlerle sosyokültürel durumunuz, mesleki hayatınız ve gündelik davranışlarınız değişmeye başlayacaktır. Toparlarsak, hayata karşı bakış açınız değişecek ve kendinizin imkanlarınızı genişleteceksiniz. Eğer bir bozukluk yada rahatsızlık dolayısıyla psikoterapi alıyorsanız o konuda gelişme sağlarsınız.

Konuşmayı Başlat
1
Canlı Destek
Merhaba, Ücretsiz 5 dakika ön görüşme için aşağıdaki butona tıklayınız.